منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

بازاریابی بخش مهمی از کسب و کار هر SME است – به خصوص اگر تازه شروع کرده اید.

بازاریابی راهی است برای نشان دادن نام خود، جذب مشتریان جدید، تبدیل مرورگرها به خریداران و ایجاد هسته ای از مشتریان وفادار که از کسب و کار شما حمایت می کنند.

به طور کلی، بازاریابی ارزش انجام دادن دارد – و ارزش انجام آن را دارد. اما مطمئناً، بازاریابی با چالش‌هایی همراه است، از جمله این واقعیت که می‌تواند گران باشد.

بسیاری از صاحبان مشاغل کوچک و متوسط ​​مایلند برای بازاریابی عالی دندان قروچه کنند و دلار بالایی بپردازند. از این گذشته، کمپین های بازاریابی می توانند از نظر سود ایجاد شده، بازگشت سرمایه فوق العاده ای داشته باشند. با این حال، اگر نگران جریان نقدی هستید، ارزش آن را دارد که بازاریابی خود را تا حد امکان مقرون به صرفه کنید.

با استراتژی‌های بازاریابی مناسب و بهترین نرم‌افزار برای حمایت از شما، می‌توان کمپین‌های خود را بدون صرف هزینه‌های زیاد مؤثرتر کرد. شما می توانید نتایج کمپین قابل توجهی را با هزینه نسبتاً کمی از طریق تاکتیک های هوشمندانه و هدفمند و تعامل مداوم با پایگاه کاربر خود ایجاد کنید.

چگونه بیا یک نگاهی بیندازیم.

با اینفلوئنسرها و سفیران برند شریک شوید

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

از نظر اثربخشی بازاریابی، اینفلوئنسر مارکتینگ مزیت بزرگی نسبت به پست های برند دارد. چرا؟ اینفلوئنسرها دارای دسترسی باورنکردنی و پیروان فداکاری هستند که به توصیه های آنها اعتماد دارند.

بهترین اینفلوئنسرها همچنین در داستان سرایی دیجیتال ماهر هستند، که به آنها اجازه می دهد محتوای جذاب و جذابی ایجاد کنند که با مخاطبان طنین انداز شود.

با این حال، مهم است که به یک تأثیرگذار مناسب نزدیک شوید تا سفیر برند شما باشد. یکی را انتخاب کنید که احتمالاً برای مشتریان هدف شما جذاب باشد.

برای انجام این کار، معیارهای مشتری خود را بررسی کنید و مشخص کنید که چه چیزی (و چه کسی) مشتریان شما احتمالاً جذاب، آموزنده یا صرفاً سرگرم کننده هستند. اطلاعات بازاریابی، CRM و سوابق خدمات مشتری خود را مرور کنید تا بهتر بفهمید مشتریان شما چه کسانی هستند و چه می خواهند.

همچنین ارزش سرمایه گذاری بر روی یک سیستم ERP را دارد زیرا می تواند تمام فروشگاه های داده شما را به هم متصل کند و جمع آوری، ارتباط و درک فعالیت های مشتری شما را به روشی معنی دار آسان تر می کند. سپس می‌توانید از آموخته‌های خود برای تعیین تأثیرگذار ایده‌آل برای برندتان و اینکه آن‌ها باید روی کدام محصولات تمرکز کنند، استفاده کنید.

تشویق به آموزش و ارتقاء مهارت

کارکنان شما بهترین منبع شما هستند و یک تیم بازاریابی موثرتر به معنای بازاریابی موثرتر است.

آموزش و ارتقاء مهارت ممکن است گران به نظر برسد، اما سرمایه گذاری ارزش آن را دارد. یک تیم بازاریابی با استعداد و آموزش دیده می تواند بازده بازاریابی شما را به طور تصاعدی افزایش دهد.

برگزاری آموزش نیز نباید یک رویداد یکباره باشد. بازاریابی دائما در حال تحول است. بنابراین بازاریابان باید انگشتان خود را محکم روی نبض روندها و اتفاقات صنعت نگه دارند.

بازآموزی و ارتقاء مهارت، فروشندگان شما را در جریان روندهای جاری بازاریابی قرار می دهد. این به نوبه خود به آنها اجازه می دهد تا در صدر صنعت خود فعالیت کنند.

روی سئو تمرکز کنید

سئو یک روش بسیار موثر و مقرون به صرفه برای افزایش حضور آنلاین کسب و کار شما است. با استفاده از یک استراتژی موثر سئو می توانید با سهولت نسبی به رتبه های بالای جستجوی گوگل برسید.

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

این یک معادله ساده است: از آنجایی که گوگل معمولاً اولین جایی است که مردم هنگام جستجوی یک محصول یا خدمات به آن مراجعه می کنند، هرچه کسب و کار شما با گوگل سازگارتر باشد، مشتریان بالقوه بیشتری را جذب خواهید کرد.

برای بهبود سئو باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • ایجاد محتوای با کیفیت بالا
  • تعامل با مخاطبان آنلاین
  • حضور آنلاین معتبر و محکمی داشته باشید
  • شبکه های اجتماعی خود را به روز کنید
  • استفاده از کلمات کلیدی در محتوای آنلاین
  • حفظ تغییرات الگوریتم و روند سئو

با مشاغل مکمل شریک شوید

شبکه‌سازی یک راه فوق‌العاده برای تثبیت نام تجاری خود بدون کاهش بودجه بازاریابی است.

اگر بتوانید کسب‌وکاری را پیدا کنید که مکمل کسب‌وکار شما باشد، شراکت با آن‌ها برای کمپین‌های محتوا و سایر پیام‌ها می‌تواند یک موقعیت برد-برد باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید شما در کار فروش ظروف آشپزی هستید. یک شرکت تولید کننده یا فروش مواد پخت و پز می تواند یک شریک فوق العاده باشد. با هم، می توانید پست های وبلاگ دستور غذا، آموزش های ویدئویی و نکات آشپزی را با ظروف آشپزی خود و مواد تشکیل دهنده آنها ایجاد کنید، همه اینها با هزینه نسبتا کم.

سپس می‌توانید این محتوا را در پلتفرم‌های برند خود و پلتفرم‌های آن‌ها منتشر کنید و در یک لحظه دسترسی خود را دو برابر کنید.

باز هم، کسب‌وکارهایی که با آنها شریک می‌شوید باید برای کسب‌وکار شما مناسب باشند. به عنوان مثال، اگر شرکت ظروف آشپزی شما با یک فروشگاه لوازم هنری شریک شود، مشتریان برای دیدن ارتباط بین این دو مشکل خواهند داشت. از این گذشته، علاقه مندان به هنر برای نکات آشپزی به یک وبلاگ خلاقانه مراجعه نمی کنند و همچنین مشتریان شما انتظار ندارند که آموزش های نقاشی را در کانال های رسانه های اجتماعی شما بیابند!

با در نظر گرفتن این موضوع، به دنبال کسب و کارهایی با پایگاه مشتری باشید که احتمالاً به محصولات شما علاقه مند هستند و بالعکس.

محتوای تولید شده توسط کاربر را تبلیغ کنید

محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

یک کمپین خوب UGC می تواند به طور همزمان سطوح تعامل را افزایش دهد، روابط برند/مشتری را تقویت کند و دسترسی شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

بیایید به یک مثال ساده اما بسیار موفق نگاه کنیم.

در سال 2022، شکیرا آهنگی را با گروه Black Eyed Peas منتشر کرد. شکیرا پس از مدتی دور از چشم جریان اصلی و به دنبال بازگشت بزرگ، سر و صدایی در اطراف این آهنگ جدید ایجاد کرده است که برای طرفداران قدیمی و جدید جذاب است.

چالش #دختران مانند او از TikTokkers دعوت کرد تا رقص استادانه موزیک ویدیوی «Girl Like Me» را بازسازی کند. TikTok که قادر به مقاومت نبود، با ویدیوهای رقص منفجر شد. در پاسخ، شکیرا مجموعه‌ای از بهترین، مبتکرانه‌ترین، خنده‌دارترین و مرتبط‌ترین را در حساب اینستاگرام خود منتشر کرد.

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

نتیجه این بود که این قطعه در نمایشنامه ها و محبوبیت بسیار زیادی دریافت کرد. علاوه بر این، این هشتگ نزدیک به 500 میلیون بازدید داشت و شکیرا دوباره به رسانه های جریان اصلی بازگردانده شد.

ممکن است شکیرا نباشید، اما همچنان می توانید با تبلیغ چالش های UGC، هشتگ ها و غیره، یک کمپین بازاریابی به یاد ماندنی و گسترده ایجاد کنید.

به این فکر کنید که چگونه می توانید مشتریان را به خلاقیت در محصولات خود و به اشتراک گذاشتن نتایج به چالش بکشید، خواه این روش های سرگرم کننده برای استفاده مجدد از بسته بندی باشد یا عکس های سرگرم کننده حیوانات خانگی که از محصول شما استفاده می کنند.

مسابقات همچنین یک راه عالی برای تشویق کاربران به ایجاد محتوا هستند. هزینه اعطای جایزه به ارزش بازگشت سرمایه یک کمپین موفق UGC است.

استفاده مجدد یا به روز رسانی کمپین های قدیمی

شما نمی خواهید همان ایده های قدیمی را دور بریزید. اما در عین حال، تغییر فرمول برنده صرفاً به خاطر خودش، چندان منطقی نیست.

اگر یک کمپین در حال انجام به خوبی کار می کند، به استفاده از آن ادامه دهید. اگر پیام یا کمپین خاصی در گذشته به خوبی کار کرده است، آن را به‌روزرسانی کنید و دوباره از آن استفاده کنید.

حتی اگر نمی توانید آنها را بازیافت کنید، کمپین های قدیمی منبع خوبی هستند. داده‌های کمپین گذشته می‌تواند بینش مفیدی در مورد آنچه مشتریان شما دوست دارند و چه چیزهایی را دوست ندارند ارائه دهد.

اگر می خواهید جامع باشید، باید داده های کمپین خود را با داده های تاریخی مشتری و فروش مقایسه کنید. این به شما تجزیه و تحلیل عمیق تری می دهد و به شما کمک می کند تا دریابید که چرا کمپین های خاص موفق بوده اند.

برای این کار از ابزارهایی مانند نرم افزار ERP مبتنی بر ابر استفاده کنید. این به شما امکان می‌دهد به داده‌هایی که نیاز دارید دسترسی داشته باشید، اما همچنین به دلیل اینکه یک راه‌حل مبتنی بر ابر است، به همه اعضای تیم اجازه می‌دهد از هر کجا به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

به این ترتیب، تیم بازاریابی به راحتی می‌تواند داده‌های کمپین را با معیارهایی مانند رضایت مشتری، نرخ تبدیل و شکایات ارجاع دهد. همچنین از همکاری با بخش‌های دیگر در زمان واقعی سود می‌برد، بنابراین می‌توانید به داده‌های تاریخی دسترسی داشته باشید تا تصمیمات بهتری بگیرید، حتی اگر در حال حرکت هستید.

اما مهم است که در مورد آن فعال باشید. به سادگی اجرای همان کمپین های قدیمی به دلیل اینکه یک بار کار می کردند کمکی نمی کند.

سلیقه مشتریان به سرعت در حال تغییر است. بنابراین حتی اگر فکر می‌کنید که یک کمپین همچنان مانند گذشته مرتبط و جذاب است، همچنان مهم است که آن را برای بازار امروز به‌روزرسانی کنید.

از بازاریابی ارجاعی استفاده کنید

این اغلب با بازاریابی دهان به دهان و بازاریابی UGC اشتباه گرفته می شود. در حالی که برخی از همپوشانی بین این سه وجود دارد، بازاریابی ارجاعی به اندازه کافی متفاوت است که شایستگی دسته بندی خاص خود را داشته باشد.

بازاریابی ارجاعی مستقیماً مشتری را برای جذب مشتریان جدید تشویق می کند. در یک مثال معمولی، یک برند در صورتی که یک دوست را متقاعد کند که برای خدمات شما ثبت نام کند، به مشتریان پاداشی ارائه می دهد – اغلب پول نقد، کارت هدیه، تخفیف یا یک هدیه رایگان.

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند

شایان ذکر است که بازاریابی ارجاع بیشتر برای مشاغلی که خدمات ارائه می دهند به جای فروش محصولات رایج است. این کسب‌وکارها به مشتریان نیاز دارند که به‌جای خرید یک محصول جدید در صورت نیاز، به‌طور فعال برای یک رابطه برند/مشتری دائمی ثبت‌نام کنند. با این حال، می تواند برای تامین کنندگان محصول نیز کار کند.

برای اطمینان از اینکه مشتریان به طور مناسب برای ارجاع ها پاداش می گیرند، یک سیستم پیوند ارجاع ایجاد کنید. هنگامی که شخصی با استفاده از پیوند ارجاع مشتری ثبت نام می کند، نرم افزار ERP یا سیستم دیگر شما به طور خودکار جزئیات را یادداشت می کند تا همه پاداش ارجاع خود را دریافت کنند.

کمپین های بازاریابی موثر لازم نیست گران باشند. از طریق برنامه ریزی دقیق، بینش واضح مشتری، یک سیستم ERP کارآمد و استراتژی هوشمند، می توانید کمپین های عالی را با ROI درخشان با هزینه اولیه بسیار کمی اجرا کنید.

کانال‌های دیجیتال فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را برای استفاده از شبکه شما و درگیر کردن پایگاه مشتریان خود در راه‌های برندسازی بدون شکستن بانک ارائه می‌دهند.

البته، آنچه را که از نظر پرسنل، گرافیک و غیره پرداخت می کنید، دریافت می کنید. اما اثربخشی بازاریابی بیشتر به دانستن محل و زمان استفاده از آن پول است. این موضوع استراتژیک و زیرک بودن است، نه اینکه امیدوار باشید پول صحبت کند.

با رویکرد صحیح، می‌توانید به سطوح بالایی از اثربخشی بازاریابی و بازگشت سرمایه فوق‌العاده دست یابید – و برای انجام آن نیازی به افزایش هزینه‌های بازاریابی خود ندارید.

چگونه SME ها می توانند اثربخشی بازاریابی را بر اساس بودجه بهبود بخشند